Víkend na Hartě

Slezská Harta (A) na řece Moravici je nejmladší přehrada v České republice a její četné zátoky vyplňují údolí Nízkého Jeseníku. 

Přehrada, která svým tvarem připomíná draka, nabízí průzračně čistou vodu ke koupání i silný vítr pro vaši plachetnici. Zastavte se na víkend, Slezská Harta a Nízký Jeseník vám dají zapomenout na stres města. U přehrady se můžete ubytovat v obcích Nová Pláň (B) a Roudno (C) na jižním břehu nebo v Leskovci nad Moravicí (D) na druhé straně. K dispozici jsou penziony, chaty, chalupy i ubytování v soukromí.V okolí Harty jsou vyznačeny desítky
kilometrů cyklostezek; můžete si udělat výlet třeba na nedaleký Kružberk (E) nebo vystoupat na vrchol vyhaslé sopky Velký Roudný (F), kde stojí kaple a dřevěná rozhledna.

Výhled z Roudného je úchvatný – jako na dlani budete mít celé Jeseníky s Pradědem (G) a pod nohama se vám budou klikatit zátoky Slezské Harty. Jízda na koni, rybolov, tenis, squash a především jachting, to je jen základní nabídka aktivit, kterým se můžete na Hartě věnovat. Není nad to, když si přímo na pláži ugrilujete právě chycenou rybu. Pokud vás zajímají hrady a zámky, vřele doporučujeme vyrazit přes Břidličnou (H) na Sovinec (CH) (viz Hrady a zámky) nebo na monumentální zámek v nedalekém Bruntále (I)

V okolí Harty objevíte poslední zbytky hradních zřícenin nebo zaniklou osadu Karlovec, z níž se na břehu přehrady dochoval pouze barokní kostel; pohodlně se sem dostanete z Nové Pláně. Pohled na zajímavé přírodní scenérie se vám naskytne u Lávového proudu u Meziny (J). Přírodní památka s kamennými varhanami zabírá více než hektar a najdete ji necelý kilometr od místa, kde do přehrady ústí Černý potok. Slezská Harta byla napuštěna až při katastrofálních povodních v roce 1997 a od té doby se postupně stala oblíbenou rekreační oblastí.

Slezská harta
Hrad Sovinec
Mezina
Praděd - Petrovy kameny