Slezsko – Hlučínsko – Těšínsko

Výlet vhodný pro cestování autem, na kole, i pěšky. Navštivte nejvýznamnější místa duchovního života církví i židovských náboženských obcí.

HNĚVOŠICE (A)

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla

Roubená stavba z roku 1730, ojedinělá svého druhu na Hlučínsku, je považována za opravdový skvost. Ač je kostel barokní, zvon v jeho věži je pozdně gotický. Dle hypotézy totiž budova stojí na základech předešlé sakrální stavby. Při rekonstrukci v roce 1842 byl areál kostela vymezen ohradní zdí tvořenou laťkovým plotem mezi omítanými zděnými pilíři.

Vzdálenosti: Hněvošice – Ludgeřovice: autem 25 km, na kole 30 km po cyklotrase č. 6054 a 554 přes Bolatice (zde skanzen lidových řemesel – tel.: +420 553 654 999). Pěšky 30 km do Bolatic po cyklotrase, dál po značkách (u Darkovic Areál čs. opevnění).

LUDGEŘOVICE (B)

Chrám svatého Mikuláše

Novogotická jednolodní stavba z let 1906–1907 je vybudována z režných a glazovaných cihel. Zatímco v patře kostela se nachází oratoř, vysoko nad chrám ční 75m vysoká hranolovitá věž. Hlavní i boční oltáře, jakož i 14 obrazů křížové cesty, vytvořil jediný umělec – sochař G. Schreiner z Řezna. Roku 1932 byly instalovány varhany od krnovských výrobců Rieger-Kloss.

Vzdálenosti: Ludgeřovice – Ostrava-Přívoz: autem 6,4 km, na kole 9,5 km – od konce Petřkovic po trase G Ostrava, z Koblova po E Ostrava, v závěru po Muglinovské. Pěšky 6,2 km, ale ne ideálně – po silnici I. třídy a ulici Hlučínská.

OSTRAVA-PŘÍVOZ (C)

Kostel Neposkvrněného početí P. Marie

Historizující sloh novogoticko-románský spolu s lodí ve tvaru kříže, do níž je vepsána oválně protáhlá rotunda, jsou základními rysy této pozoruhodné stavby. Autorem je známý vídeňský architekt Camillo Sitte, tvůrce vysoce ceněného územního plánu celého Přívozu. Dojem z průčelí kostela umocňují 67m vysoké věže s ocelovými zvony z Vítkovických železáren. Interiér mimo jiné zdobí obraz Fr. Ženíška.

Vzdálenosti: Ostrava-Přívoz – Orlová: autem 14 km přes Rychvald, na kole 27 km po trase E, F, J, K Ostrava a A Petřvald. Pěšky 15 km – od Zoo Ostrava po zelené, z Petřvaldu po cyklostezce A a D Petřvald.
Informační centra: Ostrava-Přívoz, Nádražní 365/196 tel.: +420 596 136 218 www.ostravainfo.cz e-mail: cd@ostravainfo.cz

TIP: Hornické muzeum Landek, www.landekpark.cz Zoo Ostrava, www.zoo-ostrava.cz

ORLOVÁ (D)

Chrám Narození Panny Marie

Monumentální novogotický chrám s výrazným průčelním dvojvěžím byl v roce 1906 postaven na místě středověkého kostela, o němž je zmínka již roku 1223. Částečně přitom byly využity původní konstrukční prvky. Kostel je jedinou architektonickou upomínkou na milé historické městečko, jehož centrum zcela zničil reálný socialismus.

Vzdálenosti: Orlová – Karviná (kostel sv. Petra): autem 5,4 km, na kole 19 km po trasách č. 56, 6098 a poté přes Horní Suchou. Pěšky 5,4 km ne ideálně po silnici I. třídy.
Informační centra: Orlová, Masarykova třída 1324, tel.: +420 596 511 306 www.knihovna-orlova.cz e-mail: mic@knihovna-orlova.cz

KARVINÁ (E)

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary řečený Česká Pisa

Raritní vychýlení o 6,8°, vizuálně jasně patrné, je důsledkem letitého poklesu půdy způsobeného masivní těžbou uhlí. Barokní jednolodní kostel z roku 1736 je tak mementem bezohledného těžařství, jež vedle přírody zničilo mnoho historických měst včetně původní Karviné. Zůstala z ní právě a jen tato stavba. Její současné krajinářsky upravené okolí kontrastuje s pohnutým osudem místa. Kostel je přístupný o víkendech v letních měsících.

Vzdálenosti: Karviná (kostel sv. Petra) – Český Těšín: autem 20 km přes Karvinou. Na kole 27 km – na Životice, zde najet na č. 6098, poté Radegast Beskydy, od Koňákova Greenways K-M-W. Pěšky 21 km kolem Dolu Darkov a ČSM Sever po cyklotrase 6097 do Albrechtic (zde dřevěný kostel sv. Petra a Pavla), odtud po turistických značkách.
Informační centra: Karviná, Masarykovo nám. 71/26 tel.: +420 596 318 620 www.karvina.cz e-mail: micka@rkka.cz

ČESKÝ TĚŠÍN (F)

Synagoga

Schomre-Schabos, jak ji nazývali ortodoxní, naleznete v řadě domů tvořících Božkovu ulici. Objekt z roku 1928 v eklekticko-maurském stylu nepřehlédnete zásluhou karmínové barvy fasády. Jen díky tomu, že stojí v husté zástavbě, byla synagoga za války ušetřena vypálení, ovšem byla vydrancována a její interiér kompletně zničen.

Vzdálenosti: Český Těšín – Prašivá: autem 27 km přes Nošovice. Na kole 23 km po Greenways K-M-W, z Koňákova po Radegast Beskydy, z Komorní Lhoty (zde Bylinné lázničky) po žluté. Pěšky totéž.

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla
Chrám svatého Mikuláše
Kostel Neposkvrněného početí P. Marie
Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary řečený Česká Pisa
Chrám Narození Panny Marie
Synagoga