Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Výchozí místo: Malenovice – bus

Cílové místo: Ostravice – bus, vlak

Vzdálenosti: Malenovice, parkoviště (0 km) – Satina, rozcestí (1,2 km) – U Veličků (2 km) – Pod Lukšincem (4 km) – Lukšinec (5 km) – Lysá hora (8 km) – Lukšinec (11 km) – Butořanka (13 km) – Ostravice (16,5 km)

Náročnost: střední až těžká

Informační centra: Informační centrum Ostravice, Knihovna Ostravice, 739 14 Ostravice 400, tel.: +420 558 682 115, e-mail: knihovnaostravice@seznam.cz
www.naseknihovna.cz/ostravice
www.obec-ostravice.cz 

Pěší výlet Těžká náročnost Beskydy

Na Lysou horu se vydáme po žluté značce z obce Malenovice (A) od zastávky Parkoviště, kam se dostaneme autobusovým spojem z Frýdlantu nad Ostravicí. Po 1 km chůze budeme míjet jednu z nejkrásnějších přírodních památek v Beskydech – Satinské vodopády (B). Pokračujeme až k rozcestí Satina (U Korýtka), kde odbočíme doprava. Cesta zde již začíná být kamenitá. Na 2,5 km dlouhém výšlapu se můžeme občerstvit v nejstarší beskydské hospůdce. Odtud dál už budeme pouze stoupat do kopce po žluté značce k rozcestí Lukšinec.

Ještě před rozcestím se v lese ukrývá unikátní jeskynní systém Ondrášovy díry (C), který však není přístupný veřejnosti. Na Lukšinci se napojíme na červeně značenou trasu a ke zdolání vrcholu nám zbývají 3 km. Asi 0,5 km pod vrcholem se nachází dřevěný kříž (D), který zde byl vztyčen na památku všem obětem Lysé hory. Po zbývajících pěti minutách se ocitneme na samém vrcholu Lysé hory (E) a uvidíme zblízka její dominantu – televizní vysílač. Nachází se zde i budova meteorologické stanice, budova Horské služby a občerstvit se můžeme v místní restauraci nebo v bufetu. Z vyhlídkového místa se nám naskytnou úžasné výhledy do dálky. Při krásném počasí lze spatřit Jeseníky, Malou a Velkou Fatru, nebo dokonce Vysoké Tatry.

Po odpočinku se vydáme zpět po červené značce až k rozcestí na Lukšinci (F). Můžeme zvolit návrat do Malenovic, nebo pokračovat stále po červené do obce Ostravice (G), která patří k turisticky oblíbeným lokalitám. Cestu z Malenovic na Lysou horu a zpátky do Ostravice lemuje naučná stezka Lysá hora. Při 15 zastávkách a dvou doplňujících informačních panelech na vrcholu se dozvíte mnohé o zbojníkovi Ondrášovi, pánovi Lysé hory, o zdejší flóře a fauně, o beskydských lesích, o nebezpečí a obětech hor, o největším vodopádu Beskyd či o jeskyních. Naučná stezka měří 16,5 km, a pokud chcete absolvovat všechna zastavení, naplánujte si výlet z jedné obce do druhé přes vrchol.

Na vrcholu Lysé hory v zimě
Putování na Lysou horu
Kříž na památku obětí Lysé hory
Lysá hora – televizní vysílač
Lysá hora na jaře
Satinské vodopády