Beskydy

Výlet vhodný pro cestování autem, na kole, i pěšky. Navštivte nejvýznamnější místa duchovního života církví i židovských náboženských obcí.

HORA PRAŠIVÁ (A)

Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského 

Když hrabě Jiří z Oppersdorfu, majitel panství, se štěstím přežil běsnění postřeleného jelena, dal z vděčnosti postavit dřevěný kostel. Původně jednoduchá stavba z roku 1640, typická pro zdejší kraj, byla postupně dostavována. Konstrukci tvoří mohutné trámy, loď má téměř čtvercový půdorys, věž i stěny jsou pokryty šindelem. Při poutích se zde setkávají věřící Těšínska, Moravy i Slovenska.

Vzdálenosti: Prašivá – Staré Hamry: autem 49 km přes Frýdek-Místek, na kole 29 km po trasách Radegast Beskydy, 6113, z Ježanek po 6112, zbytek po naučné stezce Gruň – Bílý kříž. Pěšky 23 km – nádherná túra po turistických značkách přes Travný, Visalaje a Švarnou Hanku.

STARÉ HAMRY – GRUŇ (B)

Dřevěný kostelík Panny Marie

Od roku 1773, kdy pasekář Tomeček umístil na podstavec figurku Panny Marie, se zde scházeli lidé z okolí k modlitbám. Později byl na místě postaven půvabný dřevěný kostelík. Prohlídka jeho interiéru je možná po dohodě v blízkém Domě sv. Josefa (Ing. Kubeček – tel.: +420 558 437 865). Pouť se zde koná v neděli blíže svátku Panny Marie Pomocnice křesťanů – 24. 5.

Vzdálenosti: Gruň – Bílá: autem 9,4 km. Na kole 9,6 km – nejprve po turistických značkách, od řeky Ostravice po cyklotrase č. 6182, nakonec sjezd po modré do Bílé. Pěšky 6,6 km po turistických značkách.

TIP: Restaurace a ubytování – Horská chata Dům sv. Josefa, tel.: +420 558 437 865 tel.: +420 737 374 819 www.dsvj.cz e-mail: dsj@volny.cz

BÍLÁ (C)

Dřevěný kostel sv. Bedřicha

Jednolodní kostel v severském stylu, jednu z nejvýznamnějších architektonických památek Moravských Beskyd, nechal vystavět olomoucký arcibiskup kardinál Langrat v letech 1873–1874. V roce 1911 došlo k rozšíření kostela o sakristii, kůr a věž. Po obvodu chrámové lodi je 14 masivních sloupů, každý z jediného kusu dřeva, jejichž hlavice jsou bohatě zdobeny řezbami.

Vzdálenosti: Bílá – Radhošť (kaple sv. Cyrila a Metoděje): autem 36 km přes Rožnov. Na kole 31 km po cyklotrasách č. 6176 a 6177, z Kladnaté 472, z Martiňáku č. 46, na vrchol Radhoště po zelené. Pěšky 27 km po turistických značkách přes Mezivodí a Martiňák.

TIP: Restaurace a ubytování – Horská chata Bílá (250m od kostela kolem zámečku), tel. /tel.: +420 731 541 037, e-mail: rezervace@chatabila.cz

RADHOŠŤ (D)

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Kaple z roku 1898 je postavena v románsko-byzantském slohu, avšak ne ze dřeva, jak by se mohlo zdát. Původně byla kamenná kaple bíle omítnuta, dřevěné obložení přišlo později. Jedinečný vzhled budovy korunuje působivá kupole. V roce 1924 byla přistavena dřevěná zvonice. Místu dodává na autenticitě sousoší Cyrila a Metoděje stojící vně kaple.

Vzdálenosti: Pustevny (Radhošť) – Hodslavice: autem 40 km přes Rožnov p. R. Na kole 31 km po trase č. 6016 až k Mořkovu, zbytek po naučné stezce Novojičínská kopretina. Pěšky krásná túra po turistických značkách přes Malý Javorník a Krátkou – 25 km.

TIP: Stavby architekta D. Jurkoviče, Pustevny: hotel Maměnka – restaurace Libušín, (od kaple 4 km po turistických značkách), www.libusin-mamenka.cz

HODSLAVICE (E)

Dřevěný kostelík sv. Ondřeje

První písemná zmínka pochází ze začátku 15. století. Nedlouho poté s náboženským kvasem přišel na místní panství i do kostela sv. Ondřeje nejprve utrakvismus, později učení jednoty bratrské a nakonec luteránství. Střídajícím se denominacím i liturgiím se přizpůsoboval i interiér. V době pobělohorské se kostelík vrací do náruče církve římskokatolické.

Vzdálenosti: Hodslavice – Fulnek: autem 25 km, na kole 32 km po trasách č. 6175, z Kunína krátce po Greenways K-M-W, zbytek po č. 6078. Pěšky 28 km – do půle po naučné stezce Novojičínská kopretina, zbytek po turistických značkách.

FULNEK (F)

Kostel sv. Josefa při Kapucínském klášteře

Komplex je výjimečnou památkou barokní řádové architektury na Moravě. Netradiční je i jeho umístění na návrší, kde kontrastuje s protilehlým zámkem. Kostel sv. Josefa byl dle zásad řádu postaven bez věží, jen s malým sanktusníkem nad presbytářem. Byl vysvěcen roku 1683, záhy jej však poškodil požár města. Zdejší působení kapucínů skončilo v roce 1950, kdy byli řeholníci uvězněni v komunistických žalářích.

Informační centra:  Fulnek, nám. Komenského 12 tel.: +420 556 713 713 www.ic-fulnek.cz e-mail: mic@fulnek.cz

TIP: Farní kostel Nejsvětější Trojice, Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, Památník J. A. Komenského

Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského
Dřevěný kostelík Panny Marie
Dřevěný kostel sv. Bedřicha
Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Josefa při Kapucínském klášteře
Dřevěný kostelík sv. Ondřeje